Alternatív Adományozási Program (ALAP)
Mit csinálunk?
Van egy szép szavunk: tehetős. Azokra mondjuk, akik tehetnek másokért. Az ALAP közössége ilyen emberekből áll. Sokan tudunk és akarunk is segíteni másoknak, de nincs időnk arra, hogy ezt közvetlenül tegyük meg.
Ezért többen közösen, egymást korábban akár csak távolról ismerve, úgy döntöttünk, hogy társadalmilag fontos ügyek támogatásán keresztül vesszük ki a részünket a tehetősséggel együtt járó felelősségből. Több esélyt akarunk teremteni azoknak, akiknek nélkülünk kevesebb lenne.
Úgy döntöttünk, hogy gyerekeket segítünk boldogulni, vagy legalább egyről a kettőre jutni. Ennek legegyszerűbb módja támogatók szervezése olyan alapítványok számára, akik ezért a célért dolgoznak, és már bizonyítottak. A mi alapítványunk hídat képez a felajánlók és a támogatott alapítványok közé.
Az általunk kiválasztott szervezetek gyerekeket segítenek – akár oktatás, akár tehetséggondozás, akár más területeken. Szakembereik tudják hol, kinek, milyen segítségre van szüksége, kikkel érdemes/nem szabad foglalkozni. Mindannyian képzett és elhivatott profik, akik időt és energiát nem sajnálva dolgoznak évtizedek óta ezen az ügyön.
Miért van szükség az ALAP-ra?
Az ALAP-nál tapasztalatból tudjuk, hogy az a nagyságrendű – havi néhány tízezer forintos – áldozatvállalás, amely tagjaink hétköznapjaiban nem érezteti a hatását, egy rászorult gyerek számára sorsfordító lehet.
Ugyanakkor Magyarországon még nincs kiforrott adományozási kultúra. Az eseti vagy rendszeres mikrodonációk kezdenek elterjedni, míg a legtehetősebbek néha milliárdos alapítványokat hoznak létre, de arra nincs példa, hogy felelős polgárok közös erővel, érdemi nagyságrendű és hosszabb távú kötelezettséget vállalnának.
Pedig a rendszeres, kiszámítható – éves szinten többmilliós nagyságrendű – adomány egy segítő civil szervezet számára egyszerre jelent tervezhetőbb működést és küldhet fontos üzenetet a munkájában résztvevőknek: az ügyetek közös ügyünk, nem vagytok egyedül a küzdelemben.
Gyakran ismételt kérdések az Alternatív Adományozási Programmal kapcsolatosan
1) Miért nem lehet kevesebb pénzzel beszállni a támogatók közé?
Természetesen minden fillér számít, ugyanakkor a működési modellünkből fakad, hogy az ALAP évente személyes jelenléttel járó rendezvényeket is tart, ahol korlátozott a férőhely, illetve a projekt működtetői alig létező szabadidejükben végzik a szervezéssel járó munkát, így mérethatékonysági kérdés, hogy a limitált erőforrásainkkal maximális hatást tudjunk elérni.
Ugyanakkor mindenkit bíztatunk, hogy ha más feltételekkel tartja megvalósíthatónak rendszeres támogatói csapat létrehozását, ne habozzon, örömmel megosztjuk tapasztalainkat.
2) Hogyan választjátok ki a támogatott szervezeteket?
Olyan, bizonyíthatóan sikeres, track-recorddal rendelkező alapítványokat kerestünk, amelyek a gyerekszegénység felszámolásáért, a hátrányos gyerekek tehetséggondozásáért tesznek. Vagy ismerjük őket évek óta személyesen, vagy olyan hiteles személyek javasolják őket, akik maguk ismerik személyesen a szervezeteket.
Az alapítványok vezetőivel több körben személyesen egyeztetünk, szervezeti-működési-pénzügyi adatokat kérünk be a jelöltektől, amiket alapos átnézünk, átvizsgálunk. Majd az ALAP öt létrehozója egyhangúan dönt a támogatandó szervezetekről, így mindannyian felelősséget vállalunk a választásért.
3) Bármennyi pénzt kaphat egy szervezet az ALAP-tól?
Nem, az érintett szervezet előző évi működési költségének egyharmadánál több támogatást nem adunk. Ennek oka, hogy fontosnak tartjuk azt is, hogy ne alakuljon ki pénzügyi függés egyetlen szervezet kapcsán sem, vagyis a támogatásunk a működéshez segítség legyen és nem a szervezet létezésének feltétele.
4) Technikailag hogyan működik a tartós támogatás?
A tagok tartós támogatási szerződést kötnek velünk és a mi alapítványunk ezeket a forrásokat osztja szét a kiválasztott alapítványok között, betartva az alapvető szabályokat (pl. maximum a költségvetés 33%-ig vállalunk támogatást). A tagjaink évente egyszer utalják el a szerződésben vállalt támogatási összeget nekünk és jellemzően négy éves elkötelezettséget vállalnak.
5) Az ALAP egy informális csoport vagy egy önálló szervezet?
Az ALAP maga is alapítvány, amelyet támogatóink közvetlenül finanszíroznak, illetve az Alapítvány csakis a kijelölt szervezeteket támogathatja a megállapodott keretrendszerben. Támogatóinknak rendszeresen beszámolunk mind az ALAP, mind a támogatott alapítványok tekintetében. Az ALAP működési költségeit az alapítók, illetve az ALAP saját forrásaiból finanszírozzuk, tehát a támogatók pénzügyi felajánlásai teljes egészében a támogatott szervezetekhez fognak kerülni..
6) A működési költséget miből finanszírozzátok?
Az alapítvány működési költségeit az alapítók vállalják, illetve az ALAP saját forrásait használjuk fel. Támogatói forrásokból nem finanszírozunk érdemben fenntartási költségeket.
A rendezvényekhez a helyszínt és a catering-et a REAL School biztosítja, a többi, évente legfeljebb pár százezer forintos költséget pedig az öt alapító fedezi. A szervezéssel kapcsolatos munkát természetesen önkéntes alapon látjuk el.
7) Hogyan lehet hozzátok csatlakozni?
Ha ismered valamelyik támogatónkat, akkor szívesen látunk, keress bármelyikünket. Ugyanakkor a működési módunk egyik alapja a személyes kapcsolódás és az ezen alapuló bizalom. Ezért akik nem ismernek bennünket, azoknak azt javasoljuk, hogy hozzanak létre saját támogatói csapatot, ha saját tapasztalatainkat szeretnétek ehhez megismerni, szívesen beszélgetünk róla.
8) Csak magánszemélyként vagy cégként is lehet csatlakozni?
A jogi forma szabadon választható, cégként valamennyi adóelőnyre is szert lehet tenni a hatályos jogszabályok szerint (de ezt ellenőrizd le mindig kérlek adótanácsadóval).
9) Anonim maradhatok?
Az ALAP felé igen. Kiemelten ügyelünk arra, hogy ez ne sérüljön, minden támogató szabad döntése, hogy felfedi-e kilétét. A támogatóink csak akkor ismerik meg egymást, ha eljönnek valamelyik rendezvényünkre.
Hányan vagyunk, mennyi éves támogatást nyújtunk?
2024. végén több mint hatvanan vagyunk, akik évente megközelítőleg 30-35 millió forintot adnak össze. A támogatás nagyobb része még közvetlenül a támogatott szervezetekhez érkezik, mivel az ALAP Alapítvány csak 2024 októberben jegyezték be. Idővel az összes támogatás az ALAP Alapítványhoz fog jönni, és mi osztjuk majd szét a forrásokat.